Renovacija ir poveikis sveikatai

  • Renovacijos metu ir netgi praėjus keliems mėnesiams po jos iš statybinių medžiagų, apdailos medžiagų, baldų ir tekstilės gali išsiskirti įvairių cheminių medžiagų.
  • Lakieji organiniai junginiai (LOJ), formaldehidas, antipirenai, sunkieji metalai, ftalatai- tai medžiagos, kurios išsiskiria iš statybinių bei apdailos medžiagų ir gali pakenkti mūsų sveikatai. Šios medžiagos ypač pavojingos lengvai pažeidžiamos grupėms: nėščioms moterims ir vaikams.
  • Pavojingų cheminių medžiagų, esančių statybinėse ir apdailos medžiagose, problema dar palyginti nauja, todėl atliekant renovacijas labai svarbu atidžiai įvertinti naudojamų medžiagų sudėtį. Svarbu būti labai atsargiems ir esant neaiškumams kreiptis į gamintoją. Taip apsaugosite savo ir šeimos sveikatą.

Renovacijos metu ir netgi praėjus keliems mėnesiams po jos iš statybinių ir apdailos medžiagų, baldų ir tekstilės gali išsiskirti įvairių cheminių medžiagų. Kai kurios iš šių medžiagų gali būti kenksmingos žmonių sveikatai, ypač lengvai pažeidžiamos grupėms: naujagimiams, mažiems vaikams, paaugliams, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Šios cheminės medžiagos į organizmą gali patekti įvairiais būdais: įkvepiant, per odą ar gleivinę arba per burną. Gali pasireikšti kumuliacinis poveikis, kai vienų cheminių medžiagų poveikis sustiprina kitų cheminių medžiagų poveikį.

Dėl šios priežasties labai svarbu statybas ir renovacijas vykdyti apgalvotai, kad sumažėtų pavojingų cheminių medžiagų patekimo į organizmą rizika ir būtų išvengta neigiamo poveikio sveikatai. Pirmiausia susipažinkime su cheminėmis medžiagomis, kurios renovacijos proceso metu gali pakenkti mūsų ir mūsų šeimos narių sveikatai.

Lakieji organiniai junginiai (LOJ)

Lakieji organiniai junginiai (LOJ) gali išsiskirti dujiniu pavidalu iš tam tikrų kietųjų ir skystųjų medžiagų: dažų ir lakų, dažų nuėmimo priemonių, valymo priemonių, statybinių medžiagų ir baldų. Daugelio lakiųjų organinių junginių koncentracija patalpose yra nuolat didesnė (iki dešimties kartų didesnė) nei lauke.

Šios cheminės medžiagos į organizmą dažniausiai patenka juos įkvėpus.

LOJ apima įvairias chemines medžiagas, kurios gali turėti trumpalaikį ir ilgalaikį neigiamą poveikį sveikatai. Šios medžiagos gali turėti įvairių pasekmių sveikatai, tokių kaip, akių, nosies ir gerklės dirginimas, galvos skausmas ir koordinacijos sutrikimai, pykinimas, taip pat gali pakenkti kepenims, inkstams ir centrinei nervų ir plaučių sistemai. Be to, tam tikri LOJ yra įtariami arba patvirtinti kancerogenai.

Jei produktus naudojate tik retkarčiais arba sezoniškai, pavyzdžiui, dažus, dažų nuėmimo priemones, pirkite tik tiek, kiek jų sunaudosite iš karto, tai padės sumažinti LOJ emisijas, kurios susidaro medžiagų laikymo metu.

Formaldehidas

Formaldehidas – vienas dažniausiai pasitaikančių LOJ ir jis reikalauja ypatingo dėmesio. Jo dažnai randama statybinėse medžiagose, tokiose kaip, kompozicinės medienos gaminiuose (faneroje, medienos drožlių plokštėse), dažuose, paviršių padengimo medžiagose ir klijuose. Be to, formaldehido galima rasti tam tikruose audiniuose ir kai kurių rūšių izoliacinėse putose

Pagrindinis sąlyčio būdas – įkvėpti oro, kuriame yra išsiskyrusio formaldehido.

Kai kurie žmonės yra jautresni formaldehidui, o kiti gali visai nereaguoti, kai yra veikiami tokio paties šio junginio kiekio. Formaldehidas gali sukelti odos, akių, nosies bei gerklės dirginimą. Didelis kiekis ir ilgalaikis poveikis gali būti susijęs su tam tikrų rūšių vėžiu.

Formaldehido kiekį namuose galima sumažinti užtikrinant tinkamą vėdinimą, vidutinę temperatūra ir mažesnę drėgmę naudojant oro kondicionierius ir oro sausintuvus.

Antipirenai

Antipirenai – tai didelė grupė įvairių rūšių cheminių medžiagų, kurios dedamos į gaminius, kad sumažėtų šių medžiagų degumas ir taip būtų uždelstas arba užkirstas kelias ugnies plitimui. Dažniausiai antipirenai naudojami statybinėse medžiagose (elektros laiduose ir kabeliuose, termoizoliacinėse putose), balduose, tekstilėje, kilimuose ir izoliacinėse medžiagose.

Pagrindinis antipirenų patekimo būdas- užterštų dulkių įkvėpimas uždarose patalpose (tiek namuose, tiek darbo vietoje), taip pat dulkių patekusių ant rankų nurijimas arba šiomis cheminėmis medžiagomis užteršto maisto vartojimas.

Antipirenai priskiriami patvariesiems organiniams teršalams (POT). Tai reiškia, kad jie yra labai patvarūs, turi didelį bioakumuliacijos ir biomagnifikacijos potencialą, taip pat gali būti pernešami dideliais atstumais.

Su antipirenais siejamas neigiamas poveikis reprodukcijai, vystymuisi, elgsenai, neurologijai, endokrininei sistemai ir imuninei sistemai. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vaikai yra jautresnis toksiniam poveikiu dėl to nes jų smegenys ir organai vis dar vystosi. Daugybė tyrimų rodo, kad vaikai patiria didesnį poveikį, palyginti su suaugusiaisiais.

Po rekonstrukcijos pabaigos pašalinkite dulkes, kad sumažintumėte antipirenų kiekį. Namų grindis ir kitus paviršius palaikykite kuo švaresniais. Dulkių siurbliai su HEPA filtrais efektyviau sulaiko smulkias daleles ir dulkes bei pašalina kitus teršalus ir alergenus iš jūsų namų.

Sunkieji metalai

Sunkiųjų metalų grupei priklauso tokios medžiagos kaip švinas, gyvsidabris, kadmis ir kai kurie kiti metalai. Šių metalų gali būti dažuose, paviršių padengimo medžiagose, santechnikos įrenginiuose, elektros komponentuose ir izoliacijoje.

Sunkieji metalai patenka į organizmą įkvėpus dulkių, prarijus užterštas medžiagas arba per sąlytį su oda.

Sunkieji metalai, ypač švinas, gali kelti rimtą pavojų vaikų sveikatai:

  • pažeidžia smegenis ir nervų sistemą
  • sulėtina augimą ir vystymąsį
  • sukelia mokymosi ir elgsenos problemas
  • sukelia klausos ir kalbos sutrikimus

Taip pat švinas turi neigiamą poveikį nėštumo eigai:

  • padidina persileidimo riziką
  • kūdikis gali gimti per anksti arba per mažas
  • kenkia kūdikio smegenims, inkstams ir nervų sistemai

Atliekant renovacijos darbus, kurių metu gali atsirasti dulkių, turinčių švino, labai svarbu naudoti tinkamus įrankius ir metodus, kurie neleistų šioms dulkėms patekti į kitas namų vietas. Naudokite storą plastikinę plėvelę, prieš šlifavimą patalpas išpurkškite dulksna, naudokite dulkių siurblį su HEPA filtrais.

Ftalatai

Ftalatai (arba plastifikatoriai) – tai cheminių junginių grupė, daugiausia naudojama, kad padarytų plastikus (pvz.: polivinilchloridą) elastingais ir lanksčiais.

Ftalatai gali būti naudojami klijuose, sandarikliuose, grindų ir sienų dangose, statybiniuose produktuose (pavyzdžiui, stogo dangos medžiagose, hidroizoliacinėse medžiagose, elektros laidų izoliacijoje) ir kuriose dekoratyvinėse medžiagose, tokiose kaip kilimai.

Ftalatai užteršia patalpų dulkes ir orą, todėl į mūsų organizmą gali patekti įkvepiant. Vaikai turi didesnę riziką būti paveikti, prarydami šias dulkes.

Kai kurie ftalatai veikia kaip endokrininę sistemą ardančios medžiagos, veikiančios ir pakeičiančios žmogaus hormonų sistemą. Be to, manoma, kad ftalatai gali kelti didelį pavojų reprodukcijos sistemai, ypač vyrų.

Venkite PVC statybinių ir apdailos medžiagų. Pavyzdžiui, vietoj PVC dušo užuolaidų įmontuokite stiklines duris.

Apibendrinant svarbu pažymėti, kad pavojingų cheminių medžiagų statybinėse medžiagose ir dekoracijose problema yra palyginti nauja ir nepakankamai ištirta, ypač ilgalaikio poveikio požiūriu. Be to egzistuoja įvairių statybinėse medžiagose esančių cheminių medžiagų mišinio poveikis, kuris dar labiau apsunkina poveikio žmonių sveikatai tyrimą ir priežasčių-pasekmių ryšio nustatymą. Todėl atliekant renovaciją ir renkantis medžiagas labai svarbu kritiškai įvertinti jų sudėtį, klausti gamintojų ir laikytis atsargumo, kad tausotume savo ir savo šeimos sveikatą.