Pasiruošimas prieš renovacijas

  • Pasirengimas yra svarbiausias saugaus ir nekenksmingo namų remonto etapas. Namuose esančių pavojingų medžiagų nustatymas, remonto darbų grafikas, reikalingų medžiagų sąrašas gali užtikrinti sklandesnį remonto procesą, kurio prioritetas – šeimos sveikata ir aplinkos saugumas
  • Pakartotinai naudojant arba pritaikant turimas medžiagas ir baldus, užuot pirkus naujus, pratęsiamas jau pagamintų daiktų būvio ciklas, mažinamas atliekų kiekis ir padedama išvengti potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų, esančių naujuose gaminiuose.
  • Imdamiesi remonto, įvertinkite savo galimybes ir projekto sudėtingumą, kad nuspręstumėte, ar galite imtis varianto „pasidaryk pats“. Tačiau nepamirškite pirmenybę teikti saugai, įsigydami tinkamas asmenines apsaugos priemones ir kreipdamiesi profesionalios pagalbos atliekant sudėtingas užduotis.

Artėja remontų sezonas. Net ir nedidelio kambario atnaujinimas yra sudėtingas projektas, kurį reikia planuoti. O remontas atsižvelgiant į cheminę saugą – dar sudėtingesnis. Tačiau jei iš anksto tinkamai suplanuosite ir pasiruošite, procesas vyks daug lengviau. Apžvelkime svarbius pasiruošimo remontui aspektus, kad jis būtų kuo palankesnis sveikatai ir aplinkai.

Patikrinkite ir apžiūrėkite remontuotinas vietas

Prieš pradėdami remontą, atidžiai apžiūrėkite ir patikrinkite vietas, kurias norite remontuoti. Numatykite, ką reikėtų pakeisti ir kokių naujų medžiagų prireiks. Įvertinkite, ar su darbais galite susitvarkyti patys, ar prireiks profesionalų pagalbos.

Be to, identifikuokite visas namuose esančias pavojingas medžiagas, kurios gali būti paskleistos remonto metu. Dažniausiai susiduriama su švino turinčiais dažais, asbesto turinčiomis medžiagomis ir pelėsiu. Švino turinčių dažų dažnai aptinkama senesniuose namuose po naujesnių dažų sluoksniais ant sienų, langų, durų ir laiptų. Asbesto savo sudėtyje gali turėti izoliacija, grindų plytelės ar stogo čerpės.

Labai svarbu tinkamai elgtis su toksiškomis medžiagomis. Geriausia, kad jas pašalintų profesionalai, nes šlifuojant, šveičiant ar griaunant susidariusios dulkės gali sukelti neigiamą poveikį sveikatai.

Remonto metu pasistenkite vesti medžiagų apskaitą, kur fiksuotumėte, kokios medžiagos buvo naudojamos remontui ar statyboms. Tai padės planuojant būsimus remontus ir pravers, jei kada nors norėsite pašalinti specifinius teršalus, susijusius su tam tikromis sveikatos problemomis.

Pakartotinis naudojimas ir pritaikymas

Planuodami remontą, apgalvokite, kokius baldus, namų apyvokos reikmenis ir dekoracijas norite pasilikti, o kokius – atnaujinti. Ieškokite būdų, kaip pakartotinai panaudoti ar pritaikyti namuose esamas medžiagas ir baldus, užuot pirkę naujus. Pavyzdžiui, galite atnaujinti senus baldus, išsaugoti architektūrinius elementus arba senas statybines medžiagas pakartotinai panaudoti naujiems projektams. Tai ne tik padės sumažinti atliekų kiekį, bet ir suteiks jūsų remontui savitumo ir unikalumo. Atnaujinant turimus daiktus taip pat išvengiama nesaugių cheminių medžiagų, esančių naujuose balduose ir medžiagose, patekimo į namus.

Minkšti baldų (pvz., fotelių, sofų) užpildai ilgai naudojami susidėvi ir gali išskirti sveikatai pavojingų cheminių medžiagų: formaldehido, ftalatų, mikroplastiko. Atnaujindami tokius baldus, palikite medinį pagrindą, nes jis nekelia jokio pavojaus ilgalaikio naudojimo metu, o minkštąjį užpildą ir apmušalus pakeiskite naujais.

Pasirinkimas: pasidaryti pačiam ar samdyti profesionalus

Įvertinkite savo įgūdžius ir projekto sudėtingumą, kad nuspręstumėte, ar galite patys atlikti tam tikras užduotis, ar geriau samdyti profesionalus. Nors „pasidaryk pats“ gali padėti sutaupyti pinigų, svarbu suvokti savo galimybių ribas ir dėl sudėtingų ar specializuotų užduočių kreiptis į profesionalus, kad jos būtų atliktos saugiai ir teisingai.

Jei nusprendėte remontą atlikti patys, pasirūpinkite asmeninėmis apsaugos priemonėmis: pirštinėmis, akiniais, respiratoriais ir apsauginiais drabužiais. Apsauginės priemonės padės išvengti kenksmingų medžiagų poveikio ir sumažins odos, akių ar kvėpavimo takų sudirginimo riziką.

Prieš remontą parenkite darbų grafiką

Dažnai atliekame remontą, labai norėdami jį užbaigti iki tam tikros datos ar įvykio (pavyzdžiui, iki mokslo metų pradžios ar kūdikio gimimo).

Darbų grafikas gali padėti koordinuoti įvairias užduotis ir užtikrinti, kad medžiagos, įranga ir darbo jėga būtų suplanuotos efektyviai, išvengiant vėlavimų ir trikdžių.

Sudarydami grafiką atsižvelkite į tai, kad tam tikros statybinės medžiagos ir procesai, pavyzdžiui, dažymas, lakavimas ar klijų klijavimas, gali į orą išskirti kenksmingų cheminių medžiagų ar garų. Skirdami pakankamai laiko šioms medžiagoms išdžiūti ir pasirūpindami tinkamu vėdinimu, sumažinsite poveikį ir pavojų sveikatai.

Kai remontas vyksta viename kambaryje, o šeima toliau gyvena kituose kambariuose, labai svarbu sudaryti grafiką. Jis padės nustatyti laikotarpius, kai bus atliekami darbai, kurių metu gali išsiskirti pavojingos cheminės medžiagos ar garai, pavyzdžiui, ftalatai, fenolis ar formaldehidas. Jei šeimoje yra labiau pažeidžiamų asmenų, pavyzdžiui, nėščių moterų ir vaikų, patartina šiais laikotarpiais planuoti laikinai apsigyventi kitur, kad būtų sumažintas galimas cheminių medžiagų poveikis.

Sudarykite reikalingų medžiagų sąrašą

Sudarykite išsamų remontui reikalingų medžiagų sąrašą. Skirkite laiko apgalvoti viską – nuo įrankių iki apdailos medžiagų ir asmeninių apsaugos priemonių.

Kad įsitikintumėte, jog esate pakankamai informuoti, pravartu patikrinti patikimų remonto medžiagų gamintojų katalogus ir interneto svetaines. Ieškokite gamintojų, kurie skaidriai informuoja apie savo gaminių cheminę ir aplinkos saugą. Tokia informacija padės pasirinkti patikimas medžiagas, atitinkančias sveikatos ir tvarumo reikalavimus.

Išsamus medžiagų sąrašas leis tikslingai pasirinkti ir išvengti nuolaidų spąstų. Pigesnės medžiagos gali atrodyti patraukliai, tačiau jose gali būti kenksmingų cheminių medžiagų, jos gali nesaugios arba nepakankamai patvarios. Pirmenybę teikdami kokybei ir saugumui, o ne kainai, užtikrinsite remonto sėkmę ir tvarumą.

Sudarydami remontui skirtų medžiagų sąrašą, kiekvieną jų įvertinkite pagal šiuos kriterijus, pirmenybę teikdami daugiausiai kriterijų atitinkančioms medžiagoms:

  • toksinių medžiagų kiekis sudėtyje;
  • prieinamumas;
  • ilgaamžiškumas;
  • taisymo galimybė;
  • perdirbimo galimybė;
  • medžiagų kokybė;
  • kaina.

Apgalvokite, ką darysite su statybinėmis atliekomis

Parenkite pavojingų medžiagų, statybinių atliekų ir cheminių produktų šalinimo planą, vadovaudamiesi teisės aktų reikalavimais taisyklėmis. Kreipkitės į vietinę atliekų tvarkymo instituciją patarimų dėl tinkamų atliekų tvarkymo būdų ir vietų.

Stenkitės kiek įmanoma sumažinti statybinių atliekų kiekį, rūšiuodami medžiagas perdirbimui arba pakartotiniam naudojimui. Tinkamus naudoti daiktus, pavyzdžiui, spinteles, šviestuvus ir buitinius prietaisus, atiduokite labdarai ar perdirbimui.