Kodėl statydami ar remontuodami namus turėtumėte rūpintis aplinka?

  • Netvari veikla statybos ir renovacijos sektoriuje ženkliai prisideda prie aplinkos būklės blogėjimo.
  • Statybos ir renovacijos sektoriaus kelia nemažai aplinkosauginių problemų: toksinė tarša, atliekų susidarymas, klimato kaita, išteklių išeikvojimas, per didelis vandens suvartojimas ir kt.
  • Statybos ir renovacijos sektoriaus kelia nemažai aplinkosauginių problemų: toksinė tarša, atliekų susidarymas, klimato kaita, išteklių išeikvojimas, per didelis vandens suvartojimas ir kt.

Namo renovacija ar statyba yra iššūkis. Apgalvoti funkcinį dizainą, parinkti gražią apdailą ir prižiūrėti darbų kokybę bei biudžetą – nelengva užduotis. Nesvarbu, ar remontuojate vieną kambarį, ar statote visą namą, reikia atsižvelgti į daugybę aspektų. Tačiau yra viena svarbi aplinkybė, apie kurią retai susimąstome.

Statybos ir renovacijos sektorius daro didžiulį poveikį aplinkai. Toliau pateikiame informaciją, kodėl turėtume rūpintis aplinka, kai statome ar remontuojame savo namus.

Nuodingos medžiagos

Visuose statybinių ir apdailos medžiagų, įskaitant vartotojams skirtus galutinius produktus, gamybos etapuose gali pasitaikyti nuodingų medžiagų. Jose esantys toksiški elementai gali pakenkti žmonių sveikatai, daryti neigiamą poveikį įvairioms ekosistemoms ir trukdyti atliekų perdirbimui bei žiedinės ekonomikos taikymui.

Senesniuose namuose esantis asbestas ir švino turintys dažai, lakieji organiniai junginiai, ftalatai, antipirenai dekoratyvinėse medžiagose ir balduose – šis nuodingų medžiagų sąrašas gana ilgas, todėl savo naujienose aptarsime visas subtilybes.

Sekite mūsų pateikiamą informaciją ir mes padėsime pasirinkti saugias ir tvarias statybines bei apdailos medžiagas.

Atliekų susidarymas

Vykdant renovacijos projektus gali susidaryti nemažai atliekų, įskaitant nuolaužas, senus įrenginius, prietaisus, baldus ir statybines medžiagas. Netinkamas renovacijos atliekų šalinimas gali prisidėti prie sąvartynų perpildymo, dirvožemio užterštumo ir oro bei vandens taršos. Statybos ir griovimo atliekos sudaro didžiausią atliekų srauto masės dalį ES – daugiau nei trečdalį visų atliekų.1 Ši atliekų kategorija ir toliau auga: 2010–2020 m. ji padidėjo 6 proc.1 Daugiausia perdirbama betono ir asfalto, kurie sudaro 82,2 proc. perdirbtų mineralinių medžiagų tarp statybinių ir griovimo atliekų.

Nors statybos ir griovimo pramonė turi didelį potencialą tapti žiedine, yra daug dalykų, kuriuos kiekvienas mūsų gali padaryti, kad statybos ir renovacijos metu nesusidarytų atliekų.2

Statydami ar remontuodami namus rinkitės medžiagas, kurios yra ilgaamžiškesnės. Pavyzdžiui, vietoj tekstilinių grindų dangų rinkitės medines, nes jos ilgaamžiškesnės ir padeda išvengti atliekų susidarymo.

Klimato kaita

Medžiagų ir įrangos gabenimas į renovacijos vietas, taip pat medžiagų, elektrinių įrankių ir mašinų naudojimas statyboms ir renovacijai yra intensyvių CO2 išmetimų šaltiniai, kurie prisideda prie klimato kaitos. 2021 m. statybų sektoriuje dėl energijos naudojimo ir procesų buvo išmesta apie 37 proc. CO2, o šio sektoriaus energijos paklausa sudarė daugiau kaip 34 proc. pasaulinės paklausos.3

Žinoma, visame statybų sektoriuje turi būti sumažinti CO2 išmetimai, bet yra dalykų, kuriuos galite padaryti patys, kad užkirstumėte kelią klimato kaitai.

Statydami ar remontuodami namus stenkitės naudoti vietinės kilmės medžiagas, kad sumažintumėte transporto paliekamą anglies dvideginio pėdsaką ir taip padėtumėte kovoti su klimato kaita.

Gamtos išteklių išeikvojimas

Renovacijai ir statybai reikia daug natūralių arba dirbtinių medžiagų. Apie 30-40 proc. visų pramoninėse šalyse sunaudojamų gamtinių išteklių tenka statybų sektoriui, o beveik 40 proc. pasaulyje sunaudojamų medžiagų tenka urbanizuotai aplinkai.4

Šis intensyvus naujų medžiagų naudojimas prisideda prie gamtinių buveinių nykimo, biologinės įvairovės mažėjimo ir ekosistemų irimo.

Užuot pirkę naujus baldus, pasistenkite atnaujinti senus, bet dar gražius baldus, kad išvengtumėte pernelyg didelio pirminių išteklių naudojimo.

Vandens suvartojimas

Renovacijos metu gali prireikti vandens valymui, medžiagų maišymui ir teritorijos priežiūrai. Per didelis vandens suvartojimas gali išsekinti vietinius vandens išteklius, prisidėti prie vandens trūkumo ir paveikti vandens ekosistemas dėl nuotėkų ir taršos.

Patys išsiaiškinkite ir išmokykite darbuotojus, kurie jums padeda atlikti remonto darbus, kaip tinkamai šalinti po remonto likusius tirpiklius ir dažus, kad neužterštumėte vandens telkinių.

Remontuojant ar statant namą reikia atsižvelgti į daugybę aspektų, tačiau nesirūpinti poveikiu aplinkai gali būti brangiai kainuojanti klaida. Statybos ir renovacijos sektoriai labai prisideda prie aplinkos būklės blogėjimo. Visos problemos yra susijusios ir dažnai viena sukelia kitą. Pavyzdžiui, nuodingi chemikalai apdailos medžiagose apsunkina perdirbimą ir trukdo žiedinės ekonomikos principų taikymui, todėl susidaro per daug atliekų ir vyksta klimato kaita. Negalėjimas pakartotinai naudoti apdailos medžiagų skatina intensyvų gamtos išteklių vartojimą, ir šis ciklas niekada nesibaigia.

Statybos pramonė dar turi nueiti ilgą kelią, kad pasiektų žiedinės ekonomikos ir nulinių anglies dioksido išmetimų tikslus. Tačiau mes, vartotojai, jau dabar galime rinktis tvaresnius remonto ir statybos būdus ir taip rūpintis aplinka. Sekite naujienas, nes papasakosime daugiau.


Daugiau informacijos anglų kalba:

  1. Grimztantys statybų sektoriaus žiedinės ekonomikos pamatai, 2023-05-26 (angl. The construction sector’s sinking circular foundations)
  2. Mineralinės statybos ir griovimo atliekos, atliekų apdorojimas, 2020-01-16 (angl. Mineral waste from construction and demolition, waste treatment )
  3. Pasaulinė pastatų ir statybos būklės ataskaita (angl. The Global Status Report for Buildings and Construction )
  4. Renovacijos priemonių įtaka pastato poveikiui aplinkai: „Emergy“ metodas (angl. The impact of renovation measures on building environmental performance: An emergy approach )