Renginiai be plastiko

  • Realūs tūkstančius žmonių pritraukiančių festivalių pavyzdžiai, kuriuose naudojami labai maži plastiko kiekiai.
  • Patarimai lankytojams, kaip sumažinti savo sunaudojamo plastiko kiekius festivaliuose.
  • Į ką svarbu atsižvelgti organizatoriams, kurie nori surengti festivalį su minimaliu atliekų kiekiu.

Vasaros metu renginių vyksta vis daugiau, tad tai puikus metas apsvarstyti kaip naudojame plastiką. Visi esame matę šiurpius festivalių padarinių vaizdus: išmėtytos palapinės, miegmaišiai, plastikiniai puodeliai, maisto pakuotės ir kiti daiktai. Vienkartinių plastikinių daiktų koncertuose ir festivaliuose pavyzdžiai: plastikiniai buteliai, plastikiniai šiaudeliai, blizgučiai, plastikiniai maisto padėkliukai, tvirtinimo dirželiai, higienos priemonių buteliukai (rankų muilas, dušo želė ir kt.) ir paliktos palapinės. Ši situacija turi – ir gali pasikeisti. Tiek organizatoriai, tiek festivalių lankytojai gali imtis veiksmų, kad užkirstų kelią tokiems įvykiams ir gali prisidėti prie ilgalaikių pokyčių.

Pagal Europos Sąjungos pakuočių ir pakuočių atliekų taisykles festivaliuose gėrimai turėtų būti tiekiami tik daugkartinio naudojimo puodeliuose, PET buteliuose ir skardinėse.

Pateikiame keletą festivalių, kurių organizatoriai stengėsi sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą, pavyzdžių:

„Gentse Feesten“ (Gentas, Belgija) pirmasis didelio mąsto Belgijos renginys, kuriame visi gėrimai buvo tiekiami daugkartinio naudojimo puodeliuose. Puodelius buvo galima įsigyti už 1 eurą ir grąžinti vakaro pabaigoje keliose festivalio vietose. Miesto vadovybės duomenimis, Gentse Feesten lankytojai paliko 15 tonų mažiau atliekų lyginant su ankstesniais metais, t.y. 27 % mažiau nei 2017 m. Gento miestas sąmoningai šventę pasirinko be atliekų ir uždraudė vienkartinius puodelius. Todėl daugkartinio naudojimo puodeliai tapo įprastu dalyku, jų galima pasiskolinti iš savivaldybės atliekų skyriaus. Be to, renginių organizatoriai miesto valdžios institucijoms turi pateikti išsamų atliekų tvarkymo planą.

2023 m. vasarą vykusi XIII Estijos jaunimo dainų ir šokių šventė „Šventa žemė” ( Talinas, Estija) buvo didžiausias renginys, kuriame visas maistas ir gėrimai buvo patiekiami daugkartinio naudojimo lėkštėse ir puodeliuose ir naudojami tik daugkartinio naudojimo įrankiai. (daugiau informacijos)

Nuo 2023 m. birželio 1 d. Estijos sostinės Talino viešojo maitinimo įstaigos viešuosiuose renginiuose galės naudoti tik daugkartinio naudojimo indus, o nuo 2024 m. sausio 1 d. ši taisyklė bus taikoma visoje šalyje.

Dainų šventės aikštėje buvo įrengta 11 daugkartinio naudojimo indų surinkimo punktų, kuriuose lankytojai galėjo atiduoti panaudotus indus. Lankytojai turėjo sumokėti 2 eurų užstatą už daugkartinio naudojimo lėkštę ar puodelį. Iš viso panaudota 85 000 vienetų daugkartinio naudojimo puodelių, 155 000 vienetų daugkartinio naudojimo lėkščių /dubenėlių ir 161 500 vienetų daugkartinio naudojimo įrankių. Pakartotinio panaudojimo sistemos dėka, 500 000 vienkartinių indų liko nepanaudoti ir buvo išvengta tonų mišrių atliekų.

Glastonberio festivalis ( Jungtinė Karalystė)

Siekiant sumažinti plastiko naudojimą, 2019 m. Glastonberio miestas uždraudė pardavinėti vienkartinius plastikinius butelius, taip vienkartinio plastiko vienetų skaičius festivalyje sumažėjo milijonais. Glastonberio miestas ir toliau sprendžia atliekų problemą, leisdamas prekiauti traškučiais tik kompostuojamuose pakeliuose (šis pokytis įvestas 2022 m.), o 2023 m. uždrausta prekiauti vienkartinėmis elektroninėmis cigaretėmis.

Glastonberio festivalis sąžiningai stengiasi mažinti neperdirbamų atliekų kiekį ir skatinti tvaresnes alternatyvas. Leidžiama naudoti tik kompostuojamas arba daugkartinio naudojimo lėkštes, stalo įrankius ir šiaudelius, o visi turgaus prekyvietėse naudojami stalo įrankiai turi būti pagaminti iš FSC sertifikuotos medienos. Jei tik įmanoma, festivalio personalui pateikiami tik daugkartinio naudojimo stalo įrankiai, lėkštės ir puodeliai.

Pateikiame keletą patarimų, kaip išvengti plastiko:

Daugiau informacijos anglų kalba:

  1. Daugkartinio naudojimo indai ir atliekų tvarkymas Jaunimo dainų ir šokių šventėje Taline, Estijoje (angl. Reusable dishes and waste management at Youth Song and Dance Festival in Tallinn, Estonia)
  2. Festivalių ir renginių be plastiko vadovas. (angl. Guide to Plastic Free Festivals & Events)