- Baltijos jūra dėl savo specifinių savybių ir padėties patiria didelį antropogeninį spaudimą, įskaitant taršą mikroplastikais.
- Mikroplastiko kiekį galime sumažinti tiek asmeniškai, tiek savivaldybių ar įmonių lygiu.
- Kovojant su mikroplastiko tarša Baltijos jūroje labai svarbūs bendri ES šalių veiksmai
Mikroplastikas (MP) pripažįstamas aplinkos teršalu, keliančiu pavojų tiek sausumos, tiek vandens ekosistemoms. MP paprastai apibrėžiami kaip plastiko dalelės, kurių dydis yra nuo 1 μm iki 5 mm. MP sudaro įvairus sintetinių medžiagų, įskaitant polipropileną, polietileną ir polistireną, mišinys. Šios dalelės gali būti įvairių formų – fragmentai, pluoštai, granulės, sferoidai, plaušeliai ar rutuliukai – pasižymintys dideliu atsparumu cheminėms medžiagoms, temperatūrai, vandeniui ir šviesai, taip pat biologiniu neutralumu ir veiksmingomis apsaugos nuo deguonies ir drėgmės savybėmis.
MP skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminiai MP yra pagaminami, dažnai asmens higienos priemonėms ir kosmetikai, taip pat gali susidaryti iš miesto dulkių ir skalbiant sintetinius audinius. Antriniai MP susidaro dėl fizinių, cheminių ar biologinių procesų, vykstančių degraduojant didesniems plastikiniams daiktams, pavyzdžiui, plastikiniams maišeliams, buteliams ir žvejybiniams tinklams. Tiek pirminiai, tiek antriniai MP į jūros aplinką gali patekti su lietaus vandeniu, nuotekomis, ore esančiomis dalelėmis, buitinių ir pramoninių atliekų nutekėjimu bei žvejybos metu.
Namuose MP dažnai yra nuplaunami į kanalizaciją ir patenka į nuotekų sistemas. Tačiau tradiciniuose nuotekų valymo įrenginiuose sunku surinkti šias daleles dėl jų mažo dydžio, todėl MP išleidžiamos į upes ir galiausiai į vandenyną. Kai kurie MP plaukioja jūros vandenyje įvairiuose gyliuose, o tankesnės dalelės nuskęsta ir kaupiasi jūros dugne. Dėl savo stabilios cheminės sudėties MP gali išlikti aplinkoje daugelį metų.
Pastaraisiais metais atliekami tyrimai, kurių metu tiriamas mikroplastiko buvimas, sąveika ir kaupimasis paviršiniuose vandenyse, nuotekų dumble ir smėlio paplūdimiuose. MP taip pat rasta jūros nuosėdose ir jūros lede. Tyrimai rodo, kad MP kelia grėsmę jūros organizmams, nes jūrų organizmai gali supainioti plastiko daleles su maistu, todėl jos patenka į organizmą ir gali patekti į mitybos grandinę. MP aptikta žuvų ir jūrų žinduolių virškinamajame trakte ir net jūros gėrybėse, o tai kelia netiesioginę riziką žmonių sveikatai, nes jūros gėrybės yra pagrindinė žmonių mitybos dalis. MP gali pakenkti kai iš virškinamojo trakto patenka į kitas kūno dalis.
Baltijos jūra, viena didžiausių pasaulyje druskingo vandens sistemų, užima apie 420 000 km² plotą ir turi 8 000 km ilgio pakrantę. Ją supa devynios šalys, o joje gyvena apie 85 mln. žmonių, todėl jos pakrančių gyventojų tankumas yra vienas didžiausių Europoje [1]. Dėl ribotos vandens apykaitos tarp Baltijos ir Šiaurės jūrų [2] ji laikoma viena iš labiausiai užterštų jūrų. Baltijos jūra yra labai industrializuota, joje vyksta intensyvus laivų judėjimas, o jos pakrantėse esančios pramonės šakos, įskaitant plastiko gamybą, kelia taršą. Dėl žvejybos ir laivybos keliamos taršos bei plastiko atliekų ši jūra tapo viena iš labiausiai paveiktų jūrų ekosistemų. Apskaičiuota, kad Baltijos jūroje yra 40 tonų MP, daugiausia iš asmens higienos gaminių [3] . Baltijos jūra yra viena didžiausių druskingų vidaus vandenų jūrų, o vandens apykaita vyksta labai lėtai. Todėl mikroplastikas čia liks galbūt amžinai. Bendras mikroplastiko kiekis vis dar didėja, nepaisant to, kad kai kurių šalių gamintojai palaipsniui atsisakė šių produktų.