- Plastiko tarša prisideda prie klimato kaitos, o klimato kaita didina plastiko krizę.
- Vienas iš svarbiausių plastiko taršos padarinių – sumažėjęs vandenyno gebėjimas kaupti CO2.
- Plastiko gamybos ir vartojimo mažinimas yra veiksminga klimato kaitos mažinimo priemonė.
Plastiko taršos ir klimato kaitos temos neretai nėra siejamos viena su kita, tačiau 2019 m. žurnale „Science of the Total Environment” paskelbtame tyrime teigiama, kad šios dvi problemos yra glaudžiai susijusios.
Tyrėjų teigimu, kiekvienas plastiko gyvavimo etapas, pradedant jo gamyba ir baigiant atliekomis, sukelia tam tikras kenksmingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, kurios labai prisideda prie klimato kaitos ir globalinio atšilimo.
Plastiko tarša klimato krizės dalis
Plastikas prisideda prie fakto, kad pasaulio temperatūra kyla per daugiau nei 1,5 °C, nes per visą jo gyvavimo ciklą išsiskiria šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD). 99 proc. šiandien pagaminamo plastiko yra iš iškastinio kuro. Išgaunant, perdirbant ir gaminant plastiką, jį transportuojant ir šalinant išmetama daug anglies dioksido. 2015 m. gaminant plastiką buvo išmesta 1,96 gigatonos CO2 ir kitų ŠESD ir tai per metus sukainavo 341 mlrd. dolerių. Deginant plastiko atliekas išsiskiria dar daugiau ŠESD ir toksiškų teršalų. Netgi perdirbant ir taikant kitus šalinimo būdus išmetama teršalų. Spartus plastiko pramonės augimas, kuris daugiausia palaikomas natūraliomis dujomis, trukdo mažinti anglies dioksido taršą ir užkirsti kelią klimato katastrofai.
Iki 2050 m. iš plastiko išmetamų ŠESD kiekis gali sudaryti apie 13 % likusio anglies dioksido kiekio. Neribojant plastiko gamybos, išmetamų ŠESD kiekis gali išaugti iki 4,3 gigatonos CO2.