- Plastiko taršai mažinti reikalingi visapusiški ir koordinuoti visų šalių veiksmai.
- Konvencija dėl plastiko taršos mažinimo yra logiška ankstesnio darbo, skirto užkirsti kelią plastiko taršai, tąsa.
- Derybos dėl konvencijos yra sudėtingos, todėl šalys turi būti politiškai ryžtingos siekiant sudaryti sutartį.
Plastiko tarša – tai vis auganti krizė, turinti pražūtingą poveikį aplinkai, žmonių sveikatai, žmogaus teisėms, aplinkosaugos teisingumui, čiabuvių tautų teisėms, biologinei įvairovei ir klimatui. Svarbu skubiai imtis veiksmų pasauliniu mastu šiai krizei įveikti. Kaip parodė daugybė tyrimų, plastiko randama visur: ne tik ekosistemose ir atmosferoje, bet ir maiste, kurį valgome, vandenyje, kurį geriame, ir net mūsų kūnuose. Kad Pasaulinė plastiko taršos mažinimo sutartis būtų veiksminga siekiant sustabdyti plastiko taršos srautą, šios problemos sprendimo mechanizmai turi atsižvelgti į klimato ir planetos ypatumus. Ši sutartis – tai galimybė viską padaryti teisingai. Tai gali tapti vienu svarbiausių aplinkosaugos susitarimų istorijoje.
Suprantama, kad norint sustabdyti vandenynų ir kitų vietų taršą plastiku reikia konkretaus plano. 2022 m. kovo mėn. penktojoje JT Aplinkos asamblėjos sesijoje priimta istorinė rezoliucija 5/14, pavadinta „Užkirsti kelią plastiko taršai: tarptautinio teisiškai privalomo dokumento link“. Šiuo dokumentu pradėtos derybos dėl naujos pasaulinės plastiko taršos mažinimo sutarties pasirašymo iki 2024 m. pabaigos.
Jungtinių Tautų aplinkos asamblėjos (JTAA) rezoliucija Nr. 5/14 buvo reikšminga formuojant pasaulinę politiką. Pasaulinės sutartys yra didžiausia viltis siekiant sureguliuoti tarptautines aplinkosaugos problemas, kaip parodė sėkmingas ozono sluoksnį ardančių medžiagų sureguliavimo Monrealio protokolo pavyzdys. Dabar JT vyriausybių derybos bus sutelktos į šio įgaliojimo aiškinimą ir sutarties rengimą. Išlieka svarbių klausimų dėl sutarties tikslo, taikymo srities, funkcijos ir formos.
Šio proceso tikslas – sudaryti visuotinį teisiškai privalomą susitarimą dėl plastiko taršos mažinimo. Šiame plane bandoma aprėpti viską, kas susiję su plastiku – pavyzdžiui, kaip jis gaminamas, projektuojamas ir tvarkomas jį panaudojus. Planas veikia kartu su kitais jau parengtais planais ir turėtų užpildyti visas svarbias spragas, kad plastikas nepatektų į vandenynus ir kad būtų naudojamas bei perdirbamas sąžiningai ir nekenkiant aplinkai.
Jau įvyko 3 Tarpvyriausybinio derybų Komiteto sesijos sutarčiai parengti 2022 m. ir 2023 m., ir dar bent 2 sesijos liko 2024 m.
Ketvirtoji sesija (INC-4) vyko 2024 m. balandžio mėn. 23-29 d. Otavoje (Kanada).
Kad Pasaulinė plastiko taršos mažinimo sutartis būtų veiksminga siekiant sustabdyti plastiko taršos srautą, šios problemos sprendimo mechanizmai turi atsižvelgti į klimato ir planetos ypatumus. Ši sutartis – tai galimybė viską padaryti teisingai. Tai gali tapti vienu svarbiausių aplinkosaugos susitarimų istorijoje.