- Cheminės medžiagos dėl biologinių ir socialinių veiksnių skirtingai veikia moteris ir vyrus.
- Jei tinkamai neatsižvelgsime į su lytimi susijusį plastiko sudėtyje esančių cheminių medžiagų poveikį, gali atsirasti naujų sveikatos ir aplinkosaugos problemų.
- Nėra pakankamai informacijos apie lyčių lygybės ir cheminių medžiagų sąsajas, tad šioje srityje reikia daugiau mokslinių tyrimų ir statistinių duomenų.
Tiek moterys, tiek vyrai gali būti veikiami plastikinių gaminių ir pakuočių. Tačiau yra įrodymų, kad plastikuose esantys toksinai skirtingai veikia moteris ir vyrus dėl biologinių skirtumų, įskaitant kūno dydį ir riebalinio audinio kiekį. Nustatyta, kad ftalatai, dažniausiai naudojami kaip plastifikatoriai, blokuoja skydliaukės hormonų veikimą ir mažina testosterono bei estrogenų kiekį. Be to, nustatyta, kad jie yra toksiški moterų ir vyrų reprodukcinėms sistemoms.
Bent keturis gyvenimo dešimtmečius moterys vartoja tam tikrus plastiko gaminius, t. y. moterų higienos reikmenis. Kosmetikos gamintojų auditorija taip pat orientuota būtent į moteris. Tyrimais nustatyta, kad moterims, dirbančioms plastikų perdirbimo, gumos ir plastikinių produktų gamybos srityse ir profesijose, kuriose susiduriama su sintetiniais tekstilės pluoštais, padidėja krūties vėžio rizika.1
Nėštumas – ypač jautrus raidos laikotarpis, kadangi besivystančiame embrione ir vaisiuje vyksta keletas nuoseklių procesų. Šiuo laikotarpiu endokrininę sistemą ardančių cheminių medžiagų (ED) poveikis gali sukelti neigiamas pasekmes gimdymo ir vystymosi metu, o kai kuriais atvejais – negrįžtamą poveikį visam gyvenimui. Pavyzdžiui, ankstyvaisiais vaisiaus vystymosi etapais endokrininės sistemos sutrikdymas turi įtakos centrinės nervų sistemos, skeleto ir reprodukcinės sistemos vystymuisi.
Dėl estrogeninių ED poveikio moterims gimdoje daugėja miomų, sutrinka kiaušidžių veikla ir sumažėja vaisingumas. Ištyrus moteris, kurios kreipėsi dėl gydymo nuo nevaisingumo, nustatyta, kad bisfenolis A, kaip polikarbonatinio plastiko sudedamoji dalis, buvo susijęs su suprastėjusia kiaušinėlių kokybe ir gyvybingumu.2 Europos Sąjungoje ED sukeltų moterų reprodukcinių sutrikimų gydymo išlaidos, konservatyviai vertinant, siekia beveik 1,5 mlrd. eurų per metus, daugiausia dėl miomų ir endometriozės.3
Kodėl moterų organizmas jautresnis cheminėms medžiagoms