2023 m. sausio mėn. startavo projektas EMPEREST. Tai Europos Sąjungos finansuojamas projektas, kuriuo siekiama pašalinti mikroteršalus iš nuotekų vandenų. Projekto metu bus išbandomos pažangios valymo technologijos, padedančios vandens įmonėms geriau pašalinti teršalus, esančius nuotekose. Šio projekto dėka bus galima surinkti išsamią informaciją iš įvairių regionų ir įvertinti technologijų veiksmingumą bei ekonominį naudingumą šalinant mikropolimerus.
EMPEREST projektu siekiama holistinio požiūrio į perfluoralkilintų ir polifluoralkilintų medžiagų (PFAS) bei kitų patvariųjų organinių teršalų šalinimą Baltijos jūros regione. Projekto tikslams įgyvendinti numatytos keturios veiklos kryptys: vandens aplinkoje esančių PFAS medžiagų stebėsenos ir metodinių rekomendacijų rengimas, PFAS medžiagų rizikos vertinimo sistemos kūrimas ir pažangių valymo technologijų bandomasis diegimas.
Projekto metu taip pat bus ugdomi tiek vietos valdžios institucijų, tiek viešųjų paslaugų teikėjų gebėjimai, siekiant juos informuoti apie naujausius pokyčius šioje srityje bei apmokyti naudotis specialiai pritaikyta medžiaga ir priemonėmis. Mokymo programa pagerins nuotekų tvarkymo specialistų profesinius įgūdžius, todėl specialistai bus geriau pasirengę įgyvendinti naujus reikalavimus susijusius su mikromedžiagų nuotekose mažinimu, o tai sustiprins bendrą vandens sektoriaus atsparumą kylančioms rizikoms.
Projekto tikslas: plėtoti inovatyvias technologijas, kurios padėtų efektyviai šalinti mikroteršalus iš nuotekų ir mažintų jų patekimą į Baltijos jūrą.
Projekto rezultatai, prie kurių prisideda Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centras:
- Parengtos vandenyje esančių PFAS stebėsenos ir vertinimo metodinės rekomendacijos
- Parengtas PFAS rizikos vertinimo planas vietos valdžios institucijoms
- Parengtas mokymų paketas apie PFAS ir kitus organinius mikroteršalus aplinkoje
Finansavimas: interreg Baltijos jūros regiono 2021 -2027 m. Programa
Laikotarpis: 2023 m. Sausis. – 2025 m. Gruodis.
Biudžetas: 5 432 044 EUR
Bendras Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centro biudžetas projekte: 149,318.40 EUR
ES finansavimas (INTERREG BSR): 80%
Nuosavas indėlis: 20%
Daugiau informacijos apie projektą anglų kalba (Projekto svetainė).