Daugkartinės pakuotės: žingsnis tvarumo link

  • Vienkartinių indų ir įrankių naudojimas lemia 6 kartus didesnį išmetamą CO2 kiekį nei daugkartinių indų naudojimas.
  • 1000 daugkartinių puodelių išplovimui sunaudojama 100 litrų vandens ir 1,4 kilovatų elektros energijos. 1000 vienkartinių puodelių, pagamintų vien iš PET, sunaudojama 350 kilovatų elektros energijos.
  • Užtenka daugkartinį puodelį panaudoti 5 kartus, o lėkštes 12 kartų, kad šie indai taptų aplinkai draugiškais variantais.

Vienkartinių pakuočių kiekis maitinimo sektoriuje yra milžiniškas ir tai sukelia dideles aplinkosaugos problemas. Sumažinus vienkartinių indų kiekį renginiuose, galima išvengti didelės dalies atliekų.

Pateikiame daugiau informacijos apie vienkartinių indų keliamas problemas ir kaip daugkartinio naudojimo indų sistemos gali prisidėti prie atliekų kiekio sumažinimo renginiuose.

Kodėl „tvarūs“ vienkartiniai indai neišsprendžia problemos:

Dėl vienkartinių indų susidaro daug atliekų: renginiuose maistas ir gėrimai dažnai patiekiami vienkartiniuose induose, dėl to renginiuose susidaro didžiuliai atliekų kiekiai. Dalis šių atliekų net nepatenka į atliekų konteinerius, neretai jų galima rasti ne tik renginio vietoje, be ir už jo ribų. Vos kelias minutes panaudoti indai, vėliau gali sukelti ne tik aplinkosauginių, bet ir finansinių problemų.

Vienkartiniai indai retai perdirbami: Renginiuose neretai sunku griežtai atskirti atliekas, dėl ko perdirbimo galimybės sumažėja. Vienkartiniai indai patenka į komunalinių atliekų konteinerius ir lieka neperdirbti. Jei ant lėkščių lieka stambių maisto likučių – perdirbti jų nebegalima. Netgi vienkartiniai indai, kurie pagaminti iš atsinaujinančių medžiagų, tokių kaip mediena, bambukas ir kt., nebegali būti perdirbti ar kompostuojami, kai atsiduria komunalinių atliekų konteineryje. Vietoj to, jie patenka į atliekų deginimo įrenginius,

Vienkartiniai indai palieka didelį CO2 pėdsaką: Vienkartiniai indai sukelia bent du kartus didesnes CO2 emisijas nei daugkartiniai indai. Viena iš priežasčių – susidarantys dideli atliekų kiekiai, kurie nėra perdirbami. Vienkartiniams indams gaminti taip pat reikia daug žaliavų, energijos ir cheminių medžiagų. Šių išteklių kiekiai yra gerokai didesni nei daugkartinių indų. Atlikti gyvavimo ciklo vertinimai įrodė ekologinę daugkartinio naudojimo indų naudą. Pavyzdžiui, užtenka vos penkis kartus pakartotinai papildyti daugkartinio naudojimo puodelį, kad jis taptų klimatui draugiškiausiu pasirinkimu. Daugkartinio naudojimo polipropileninės lėkštės yra klimatui draugiškesnis pasirinkimas po 12 panaudojimų. Su kiekvienu pakartotiniu panaudojimu, gamyba ir šalinimas daro vis mažesnį poveikį CO2 pėdsakui.

Šaltinis: Deutsche Umwelthilfe

Aliuminių padėklų CO2 pėdsakas ypač didelis: jų gamybai naudojamas didelis energijos kiekis ir jie laikomi aplinkai kenksmingomis atliekomis

Vienkartinių indų alternatyvos

Net indai pagaminti iš atsinaujinančių žaliavų neprilygsta daugkartiniams variantams: stalo įrankiai ir lėkštės dažniausiai gaminami iš medienos, o tai reiškia, kad reikia kirsti medžius; bambukai, kukurūzai ir palmių lapai auginami pasitelkiant monokultūros praktika, naudojant pesticidus ir trąšas ir dažnai konkuruoja su maistui ar pašarams auginamais pasėliais. Šie indai gabenami dideliais atstumais, kad pasiektų pirkėjų rankas, o tai sukelia papildomas CO2 emisijas.

Šiais laikais gaminamo biologiškai skaidaus plastiko (bio-based plastic) poveikis aplinkai nėra geresnis nei įprasto plastiko. „Bio“ plastiko sudėtyje yra tiek pat nežinomų ir kartais kenksmingų cheminių medžiagų, kaip ir įprasto plastiko, o tai reiškia, kad kompostavimas ar tiesiog „šiukšlinimas“ aplinkoje yra susijęs su rizika žmonėms ir aplinkai.

Be to, priešingai nei teigiama kai kuriose reklamose, biologinis plastikas gamtoje suyra tik iš dalies arba visai nesuyra.

Šiuo metu chemiškai nauji „Bio“ plastikai nėra perdirbami, nes neapsimoka.

Daugkartinio naudojimo sistema – veda link žiedinės ekonomikos

Tiek maitinimo įstaigose, tiek renginiuose daugkartinio naudojimo indai yra pagrindinė žiedinės ekonomikos dalis. Plaunant ir pakartotinai naudojant indus, jie išlieka cikle, taupydami išteklius ir energiją. Lyginant su vienkartiniais stalo indais, sutaupoma bent 50 proc. išmetamo CO2 kiekio. Daugkartinio naudojimo indai paprastai gaminami iš porceliano, plastiko arba nerūdijančio plieno. Išduodami gaminį klientai sumoka užstatą, kurį atgauna jį grąžindami. Taip sukuriama paskata grąžinti indus į ciklą.

Kai kuriuose šalyse taikoma daugkartinių indų sistema, kuri leidžia indus grąžinti nebūtinai tam pačiam tiekėjui. Jei indai tiekiami renginyje, juos galima grąžinti kitam tiekėjui ir tada šie yra plaunami vietoje arba surenkami ir tada išplaunami. Sugadinti indai išimami iš ciklo ir, geriausiu atveju, perdirbami. Žinoma, jūsų pačių iš namų atsinešti puodeliai ar indai, taip pat puikiai tinka, siekiant palaikyti šią sistemą.


Šaltiniai: