Saugios ir tvarios: ekologiškos grindų dangos jūsų namų renovacijai

  • Grindų dangos – nuo vinilo iki medienos – per visą savo gyvavimo ciklą gali daryti didelį poveikį aplinkai, įskaitant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, miškų kirtimą ir neperdirbamas atliekas, todėl būtina taikyti tvarią gamybos, naudojimo ir šalinimo praktiką.
  • Sveikatos problemas susijusias su grindų dangomis dažniausiai sukelia kenksmingų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, lakiųjų organinių junginių ir ftalatų, išsiskyrimas, kuris gali turėti įtakos patalpų oro kokybei ir sukelti kvėpavimo takų sutrikimus, alergines reakcijas ir ilgalaikę grėsmę sveikatai, pavyzdžiui, astmą ir hormonų sutrikimus.
  • Rinkdamiesi saugias grindų dangas, pirmenybę teikite ekologiškoms, pavyzdžiui, medžio masyvo, keraminėms plytelėms ar natūraliam linoleumui, ir venkite vinilinių grindų dangų dėl jų keliamo pavojaus aplinkai ir sveikatai. Rinkitės FSC sertifikuotą medieną ar kamštieną, ieškokite ekologinių ženklų, pavyzdžiui, ES ekologinio ženklo ar „Mėlynojo angelo“, ir rinkitės mažai lakiųjų organinių junginių turinčius klijus bei apdailos medžiagas, kad sumažintumėte kenksmingų cheminių medžiagų emisijas.

Renkantis grindų dangą namams ar darbo vietoms, dažnai svarbiausi dalykai yra estetika, patogumas ir kaina. Tačiau daugelis žmonių nepastebi paslėpto poveikio sveikatai ir aplinkai, kurį gali turėti tam tikros grindų dangos.

Grindų dangos gali daryti reikšmingą poveikį aplinkai – nuo išteklių gavybos iki jų šalinimo. Pavyzdžiui, tokioms įprastoms dangoms, kaip vinilinės grindys, kurios daugiausia gaminamos iš polivinilchlorido (PVC), tai iš naftos gaminamas plastikas, jo gamybai naudojami daug energijos reikalaujantys procesai, kurių metu išsiskiria dideli kiekiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o tai prisideda prie klimato kaitos. Be to, po naudojimo susidaro neperdirbamos toksiškos atliekos, todėl dar labiau didėja sąvartynų problema.

Nors medinės ir bambuko grindų dangos yra palyginti ekologiškos jų naudojimo ir šalinimo etapais, jos gali daryti didelį poveikį aplinkai žaliavų gamybos etapu, įskaitant miškų kirtimą, buveinių nykimą, augalų ir gyvūnų rūšių nykimą, dirvožemio eroziją ir vandens taršą, dažnai dėl netinkamai valdomos miškų kirtimo praktikos.

Sveikatos problemos, susijusios su grindų danga, daugiausia kyla dėl kenksmingų cheminių medžiagų ir alergenų išsiskyrimo iš dangų arba paviršiaus apdailos medžiagų. Daugelis sintetinių grindų dangų, tokių kaip vinilas, kompozicinės medienos grindys (pvz., laminatas) ir kai kurie kilimai, gali išskirti lakius organinius junginius pvz., formaldehidą, taip pat ftalatus, kurie gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, alergines reakcijas, o kartais net ilgalaikį pavojų sveikatai, pvz., astmą ar hormonų sutrikimus.

Apžvelkime pagrindinių ir labiausiai paplitusių grindų dangų tipų savybes:
Dar keletas patarimų, kaip pasirinkti saugias grindis
  1. Pirmenybę teikite medžio masyvo grindims, keraminėms plytelėms arba natūraliam linoleumui – tai ekologiškiausias ir sveikatai palankiausias pasirinkimas. Tada prioriteto tvarka rinkitės kamštines grindis -> inžinerinio kietmedžio grindis -> laminatą -> vinilines grindis (prasčiausias variantas). Tačiau, atsižvelgdami į poveikį aplinkai ir sveikatai, stenkitės vengti vinilo pagrindu pagamintų grindų dangų.
  2. Rinkdamiesi medines arba kamštines grindis, ieškokite gaminių, turinčių FSC sertifikatą. Tai užtikrina, kad buvo stengiamasi užkirsti kelią miškų kirtimui, kuris prisideda prie klimato kaitos.
  3. Rinkdamiesi grindų dangas pirmenybę teikite ES gaminamoms ir sertifikuotoms prekėms, kad išvengtumėte pavojingų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, plytelių sudėtyje esančio švino emalio.
  4. Pasidomėkite, ar yra ekologiniu ženklu pažymėtų grindų dangų. Labiausiai paplitę yra ES ekologinis ženklas, „Mėlynasis angelas“, „Nordic Swan Ecolabel“, M1 emisijos klasifikacija. Tačiau nepasikliaukite vien šia informacija. Taip pat turėtumėte atsižvelgti į poveikį aplinkai, ilgaamžiškumą ir lengvą remontą bei atnaujinimą.
  5. Pirmenybę teikite tokioms grindų įrengimo sistemoms, kurioms nereikia klijų.
  6. Rinkitės mažai lakiųjų organinių junginių turinčius klijus, apdailos medžiagas ir sandariklius, kad sumažintumėte išsiskiriančių dujų kiekį ir pagerintumėte patalpų oro kokybę.