Urbanizuotos teritorijos nuolat keičiasi, o statyba ir plėtra vaidina pagrindinį vaidmenį formuojant mūsų miestus. Nepaisant to, kad šie procesai dažniausiai parodo pažangą, jie dažnai susiję su paslėptais pavojais – statybinėse medžiagose esančiomis pavojingomis medžiagomis.
Projekto NonHazCity 3 tikslas – sumažinti į pastatus ir aplinką patenkančių pavojingų medžiagų kiekį. Projekte atlikti tyrimai atskleidžia, į ką reikėtų atsižvelgti toliau ir kur reikalingi papildomi tyrimai, siekiant pašalinti riziką ir sukurti saugesnes ir sveikatai palankesnes miesto erdves.
Pirminių tyrimų apimtis
Projektas NonHazCity 3 orientavosi į penkis Baltijos jūros regiono miestus: Taliną, Helsinkį, Turku, Vesterosą ir Stokholmą. Buvo siekiama geriau suprasti, kaip statybinės medžiagos prisideda prie taršos lauke ir vidaus aplinkoje. Šiam tikslui pasiekti komanda atliko tikslingus teršalų tyrimus 5 terpėse: statybinėse medžiagose, lietaus vandenyje, patalpų dulkėse ir ore bei gyvenamųjų namų nuotekose. Nors ne kiekvienoje vietovėje buvo tiriamos visos 5 terpės, tačiau buvo gauta reikšmingų duomenų, kurie atskleidė esamas pavojingas medžiagas ir jų šaltinius.
Tyrimas atskleidė keletą pavojingų medžiagų grupių, kurios aptinkamos statybinėse medžiagose:
- Ftalatai: suteikia plastikui lankstumo. Randami PVC grindų dangose, kabeliuose, stogų membranose ir plastikinėse plėvelėse ant metalinių stogų. Jie sutrikdo gyvų organizmų hormonų veiklą.
- PFAS: itin patvarios ir keliančios didelį ilgalaikį pavojų sveikatai medžiagos. Naudojamos dėl atsparumo karščiui, vandeniui ir aliejui.
- Bisfenoliai: plastikuose naudojamos endokrininę sistemą ardančios medžiagos.
- Organofosfatiniai esteriai (OPE): naudojami kaip antipirenai ir plastifikatoriai, susiję su neigiamu poveikiu sveikatai.
- Brominti antipirenai (BFR): išlieka aplinkoje ir gali sukelti neurologinių ir hormoninių problemų.
- Biocidai: naudojami užkirsti kelią pelėsių ir grybelių augimui. Kelia ypatingą pavojų nėščioms moterims, negimusiems kūdikiams mažiems vaikams arba sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.
- Chlorinti parafinai (CP): išlieka aplinkoje, bioakumuliuojasi ir gali būti kancerogeniški.
- Lakieji organiniai junginiai (LOJ): randami dažuose, tirpikliuose ir klijuose, sukelia įvairių sveikatos problemų.
- Metalai: švinas, kadmis, gyvsidabris, cinkas ir varis yra toksiški net mažais kiekiais ir jų randama statybinėse medžiagose.