Praėjus 1,5 metų nuo projekto įgyvendinimo pradžios ir projektui įpusėjus, atėjo laikas apžvelgti ir aptarti, ką iki šiol pasiekėme EMPEREST. Artimiausi mėnesiai neabejotinai bus patys įdomiausi, nes visi kompleksinio sprendimo elementai yra įdiegti ir EMPEREST keliauja pas vietos ir regiono suinteresuotuosius subjektus, kad tuos elementus tiksliai suderintų pagal jų poreikius!
EMPEREST? PFAS? PIRMĄ KARTĄ APIE JUOS GIRDŽIU!
Nesijaudinkite, geriau pasiruoškite įsigilinti į vieną iš neseniai nustatytų pagrindinių grėsmių Baltijos jūros ekosistemai! Kalbame apie PFAS ir kitus organinius mikroteršalus vandenyje ir nuotekose.
Net už profesionalaus vandens sektoriaus ribų santrumpa „PFAS“ jau yra gana plačiai paplitusi: šios „amžinosios cheminės medžiagos“, kurios pasižymi vandenį atstumiančiomis savybėmis, teršia vandenį ir visą su juo susijusią ekosistemą, įskaitant dirvožemį, orą ir gyvus organizmus, tokius kaip aš ir Jūs.
PFAS (per- ir polifluoralkilinių medžiagų) patekimo į aplinką valdymas yra vienas iš aktualiausių aplinkosaugos uždavinių Baltijos jūros regione ir visame pasaulyje. Kaip nurodyta naujausiame holistiniame Baltijos jūros vertinime (HOLAS 3), pavojingos medžiagos apskritai šiuo metu yra pagrindinis veiksnys, lemiantis prastą Baltijos jūros aplinkos būklę. Ruošiantis spręsti šį iššūkį (žingsnis po žingsnio), EMPEREST projekto, kuriam vadovauja Baltijos miestų sąjungos Tvarių miestų komisija, metu buvo sudarytas konsorciumas su 14 partnerių, atstovaujančių pagrindinėms suinteresuotosioms šalims, ir 2023 m. sausio mėn. prasidėjo darbas.