Seminaras „PFAS iššūkiai ir sprendimai: saugesnės ateities kūrimas“

PFAS tema yra pakankamai sudėtinga, tad siekiant padidinti informuotumą apie PFAS keliamas grėsmes ir galimus sprendimus, 2025 m. kovo 19 d. buvo surengtas seminaras Lietuvos vandentvarkos įmonių bei savivaldybių specialistams. Renginys suorganizuotas įgyvendinant EMPEREST projektą, kurio partnerių susitikimas vyko kovo 17-19 dienomis.


 

Seminaro dalyviai

Kovo 19 dieną vykęs seminaras suteikė daug  vertingų žinių, kuriomis siekiama stiprinti vietos valdžios institucijų ir vandentvarkos įmonių gebėjimus spręsti kenksmingų medžiagų problemas.

50 dalyvių, atstovaujančių vandentvarkos bendrovėms, vietos ir nacionalinėms valdžios institucijoms bei mokslo įstaigoms, susipažino su:

  • PFAS apribojimais ir naujais ES reikalavimais, kuriuos pristatė Lietuvos aplinkos ministerijos atstovas;
  • PFAS situaciją Baltijos jūros regione – pristatė HELCOM;
  • Rygos mokslininkų sukurtu PFAS rizikos vertinimo įrankiu;
  • EMPEREST mokymų paketu apie PFAS, skirtu stiprinti individualias kompetencijas, kurį pristatė Berlyno technologijos universitetas;
  • Tolimesnio bendradarbiavimo galimybėmis: AchievingZeroPFAS projektu, rengiančiu PFAS valdymo gaires Lietuvai, ir LIMIT projektu, tiriančiu galimas PFAS šalinimo technologijas Pietų Baltijos regione.

Renginio metu dalyviai pažymėjo, kad iki šiol informacijos apie PFAS buvo labai mažai, todėl pristatymai buvo itin naudingi. Renginyje aptarti aktualūs su PFAS susiję klausimai – jų naudojimas, stebėsena, pašalinimas iš nuotekų ir teisinis reglamentavimas. Diskusijų metu dalyviai aktyviai domėjosi naujais ES teisės aktais, jų praktiniu įgyvendinimu bei šių veiklų finansavimo galimybėmis.

EMPEREST projekto  partneris “Kauno vandenys” pristatė pirmuosius PFAS šalinimo iš nuotekų rezultatus, kurie gauti nuotekų valymui panaudojant šiuo metu projekto testuojamą mobilų  konteinerį. Dalyviai įdėmiai sekė pristatymą ir kėlė techninius klausimus, pvz: koks yra naujų technologijų efektyvumas; kur vėliau utilizuojamos PFAS medžiagos, surinktos iš filtrų ir kt.

Renginio pabaigoje pateiktuose klausimynuose dalyviai nurodė, kad norėtų daugiau  sužinoti apie PFAS teisinį reglamentavimą bei technines inovacijas, skirtas PFAS šalinimui iš nuotekų.

Kamila Gruškeviča, Rygos technikos universitetas pristatė EMPEREST metodą PFAS rizikos įvertinimui savivaldybėse

Pranešėjai atsakinėja į dalyviams kilusius klausimus

EMPEREST projekto progresas

Šis renginys suteikė galimybę susitikti EMPEREST projekto konsorciumui ir susiplanuoti tolimesnes veiklas. Per tris intensyvias diskusijų dienas:

  • Susipažinome su HELCOM paskelbtomis metodinėmis PFAS stebėsenos ir vertinimo rekomendacijomis.
  • Suplanavome kaip pateiksime tolimesnius rezultatus mūsų tikslinėms grupėms:
  1. PFAS rizikos vertinimo įrankį ir sistemą savivaldybėms, kuris bus paruoštas per ateinančius kelis mėnesius.
  2. Strategijas ir technologinius sprendimus organinių mikrotaršalų emisijų mažinimui iš nuotekų valyklų, kurie bus paskelbti 2025 m. viduryje.

Taip pat apsilankėme Kauno nuotekų valykloje, kur iš arti stebėjome mobiliosios bandomosios įrangos veikimą. Šis bandomasis konteineris buvo pastatytas Gdanske, jį sukūrė Gdansko vandentvarkos įmonė. Jis jau buvo naudojamas nuotekų testavimui Ščecine, o šį pavasarį padeda Kauno nuotekų valyklai priimti sprendimus dėl būsimų investicijų! Po bandymų Kaune konteineris keliaus į Rygos nuotekų valyklą, kad būtų surinkta dar platesnė informacija iš viso regiono.

Plačiau apie EMPEREST renginį anglų kalba

EMPEREST projekto partneriai  © Mariia Andreeva

EMPEREST seminaro pranešėjai

Kauno vandens valymo įrenginiai, prie kurių prijungtas EMPEREST mobilusis konteineris

EMPEREST mobilusis konteineris

EMPEREST partneriai susipažino su mobiliojo konteinerio efektyvumu Kauno nuotekų valykloje