Kaip sumažinti žalingą plastiko poveikį

Plastikuose esantys toksiški priedai paveikia žmonių sveikatą. Sumažinę plastiko naudojimą ir tinkamai spręsdami plastiko problemą galime sumažinti jo neigiamą poveikį. Taip pat reikia ir tarptautinių teisės aktų ir išsamių pavojingų medžiagų tyrimų.

Plastiko poveikis visuomenei pasireiškia dviem būdais:

 1. Tiesioginis poveikis iš paties polimero, nurijus ar įkvėpus mikroplastiko arba netinkamai jį naudojant.
 2. Poveikis iš daugybės toksiškų priedų, kurie maišomi su polimeru, siekiant suteikti visiems pažįstamam plastikui jo spalvą, lankstumą ar kitas savybes.

Skaičiuojama, kad plastiko gamybai naudojama apie 13 000 cheminių medžiagų, dažniausiai naudojami monomerai, pagalbinės apdorojimo priemonės ir priedai. Iš šių 13 000 cheminių medžiagų tik 3 200 yra patvirtintos kaip potencialiai susirūpinimą keliančios cheminės medžiagos. Yra beveik 6 000 cheminių medžiagų apie kurių kenksmingumą sveikatai ir aplinkai trūksta duomenų.

Plastikiniuose gaminiuose dažnai yra priedų, kurie gali būti toksiški, tokių kaip:

 • Antipirenų;
 • Ftalatų;
 • Bisfenolių

Tam tikrų antipirenų poveikis siejamas su neurologinėmis ir vystymosi problemomis.

Stenkitės vengti produktų, kurių sudėtyje yra pavojingų medžiagų – antipirenų, ftalatų, bisfenolių.

Einant laikui plastikai skyla į mažesnes daleles –  mikroplastikus. Mikroplastikus, patekusius į jūrą ar vandenyną, gali praryti jūros gyvūnai . Valgant jūros gėrybes šios dalelės patenka ir į mūsų organizmus.

Mažinkite kosmetikos ir asmens higienos produktų naudojimą:

 • Rinkitės asmens higienos ir kosmetikos produktus be mikrogranulių arba su biologiškai suyrančiomis mikrogranulėmis. Tai padeda sumažinti į vandenį patenkančio mikroplastiko kiekį.

Mažinkite sintetinių pluoštų naudojimą:

 • Vietoj sintetinių medžiagų, rinkitės drabužius iš natūralaus pluošto, pvz., medvilnės, vilnos ar kanapių. Iš sintetinių audinių, tokių kaip poliesteris ir nailonas, skalbimo metu išsiskiria mikroplastikas.

Iš plastiko į aplinką gali išsiskirti kenksmingos cheminės medžiagos, tokios kaip bisfenolis A (BPA) ir ftalatai. Šios medžiagos gali sukelti hormonų pusiausvyros sutrikimus ir sutrikdyti endokrininę sistemą.

Rinkitės tvarias pakuotes:

 • Rinkitės produktus, kurių pakuotės ekologiškos arba labai minimalios. Ieškokite prekių, kurių pakuotės pagamintos iš lengvai perdirbamų arba iš perdirbtų medžiagų.

Laikykitės plastiko naudojimo rekomendacijų:

 • Nešildykite plastikinių pakuočių mikrobangų krosnelėje jei jos neturi tinkamo ženklinimo, nenaudokite vienkartinių plastikinių pakuočių kelis kartus ir nelaikykite maisto produktų jose ilgai.

Deginant plastiko atliekas išsiskiria toksiški dūmai ir į orą patenka kietosios dalelės. Įkvėpus šių teršalų gali atsirasti kvėpavimo sutrikimai, paūmėti esamos ligos, tokios kaip astma, taip pat atsirasti kitų su oro tarša susijusių sveikatos problemų.

Tinkamai rūšiuokite:

 • Užtikrinkite, kad plastikiniai daiktai būtų tinkamai perdirbami. Rūšiuokite atliekas, taip padėsite perdirbti tam tinkamas medžiagas ir tuo pačiu sumažinsite sąvartynuose šalinamų atliekų kiekį.

Nedeginkite plastiko:

 • Deginant plastiką į aplinką skiriasi toksiškos medžiagos, tokios kaip dioksinai, furanai ir kiti cheminiai junginiai, kurios yra kenksmingos žmonių sveikatai ir aplinkai.

Dėl tam tikrų plastiko komponentų (pvz., priedų ar dažiklių) kai kuriems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos. Sąlytyje su tam tikromis plastiko medžiagomis gali atsirasti odos bėrimas, niežulys ir kiti alerginiai simptomai.

Rinkitės natūralius pluoštus ir medžiagas:

 • Pirkdami drabužius ir tekstilės gaminius, rinkitės natūralų pluoštą, pvz., medvilnę, vilną ar kanapes, o ne sintetines medžiagas, iš kurių skalbiant išsiskiria mikroplastikas. Vietoj plastikinių indų ar įrankių, naudokite medinius ir stiklinius.

Venkite vienkartinio plastiko:

 • Atsisakykite vienkartinių plastikinių gaminių, tokių kaip šiaudeliai, indai ir plastikiniai maišeliai. Rinkitės daugkartinio naudojimo alternatyvas. Sumažinus plastikinių daiktų kiekį, sumažėja alergenų poveikis.

Dalyvaukite vietinėse aplinkos tvarkymo iniciatyvose, taip prisidėsite prie vandens ir aplinkos taršos plastiko atliekomis mažinimo.

Vienkartinius daiktus pakeiskite daugkartinio naudojimo daiktais. Nešiokitės daugkartinio naudojimo vandens buteliuką – taip sumažinsite vienkartinio plastiko vartojimą.

* Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad moksliniai tyrimai apie plastiko poveikį sveikatai vis dar vykdomi, todėl laikui bėgant mūsų suvokimas apie plastiko sukeliamą riziką tobulės. Nepaisant to, vertinant su plastiku susijusią riziką, vienas dalykas aiškus – svarbu mažinti plastiko vartojimą ir ieškoti tvaresnių alternatyvų.