VšĮ Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centro atstovai 2024 m. spalio 10 d. dalyvavo Rygoje vykusiame trečiajame projekto EMPEREST susitikime ir tarptautiniame seminare „PFAS rizikos vertinimas ir sprendimų paieška miesto aplinkoje!“, kur daugiau nei 70 ekspertų susitiko aptarti šio klausimo.
„Amžinųjų chemikalų“ atsiradimas gana aiškus – tai teflono išradimas, tačiau kada apie juos pirmą kartą išgirdo Baltijos jūros regiono ekspertai? Šis klausimas palietė visus pranešėjus, pirmą kartą išgirdusius apie PFAS 2000-aisiais, nors aktyvios kovos su šiais mikroteršalais priemonės Baltijos jūros regione pradėtos taikyti tik 2010-ųjų viduryje.
Šiandien žinoma, kad PFAS gali kenkti žmonių ir gyvūnų sveikatai. Tačiau PFAS poveikį patirti itin lengva: valgant ir geriant, su oru ar dulkėmis ir per sąlytį su oda. PFAS galima rasti visur, tačiau būtų labai brangu ir beveik neįmanoma ištirti kiekvieną šaltinį. Čia gelbsti rizikos vertinimas, nes leidžia aptikti pagrindinius „karštuosius taškus“ ir atlikti tolesnę jų analizę. EMPEREST projektas rengia įrankį, skirtą PFAS vietos rizikai vertinti. Jis bus pradėtas naudoti 2025 m., o kol kas yra tobulinamas remiantis testavimo metu gautais atsiliepimais.
Ką savivaldybės gali padaryti, kad sumažintų PFAS grėsmę? Rizikos valdymui reikalinga veikla įvairiuose sektoriuose, kad būtų galima ištirti esamą ir būsimą riziką ir apie ją pranešti, rasti sprendimus ir daryti įtaką politikos formavimui. Ekspertų patirtis buvo apibendrinta diskusijoje. Pagrindinis iššūkis, kurį įvardijo pokalbio dalyviai, buvo nepakankamas PFAS žinomumas, taip pat jaunų specialistų trūkumas vandentvarkos sektoriuje. Dalį iššūkių, susijusių su PFAS, sukuria pramonės šakos, kurios gali nežinoti apie chemines medžiagas savo veikloje. O kita suinteresuotųjų šalių grupė yra reguliavimo institucijos, kurioms būtų naudinga savo darbuotojus šviesti apie PFAS ir turėti pakankamai išteklių reglamentavimo nuostatų įgyvendinimui stebėti.
Kai kurie iš iššūkių jau sprendžiami įgyvendinant EMPEREST projektą: kuriamas PFAS rizikos vertinimo įrankis ir rengiamas mokymų apie PFAS paketas vandentvarkos įmonėms ir vietos valdžios institucijoms. Likusius galima išspręsti palaikant dialogą ir keičiantis informacija visame regione.
Daugiau informacijos anglų kalba
Akimirkos iš susitikimo: